- +36 96/671-033
- [email protected]
- H - P: 9:00 - 18:30
Közösségre építve
Dunakilitin 10 civil szervezet működik kulturális, falu-és természetvédő, értékteremtő és megóvó célokkal, sportolási lehetőségek bővítésére,. Erős civil szervezeteink révén a lakossággal szoros a kapcsolat, bevonhatók a döntéselőkészítésbe, kivitelezésbe, szabadidős programok szervezésébe. Az Öreg -Füzes Faluvédő és Kulturális Egyesületen belül működik pl. az Őszidő Nyugdíjas Klub, az óvoda és az iskola Szülői Munkaközössége és a Baba – Mama Klub is. A civil szervezetekkel együttműködve tudjuk megoldani a falunapi, az adventi és a tavaszi szemétgyűjtó programjainkat. E programokat nemes célú adománygyűjtéssel is összekapcsoljuk, 2015-ben ebből a bevételből defibrillátort vásároltunk. Dunakiliti „Humanitárius település”
címmel is büszkélkedik. Élen jár a véradások szervezésében, 30 éve támogatja a település a vöröskereszt által a budapesti vak diákok dunakiliti kéthetes táborát.
A helyi közösségek fontos szerepet töltenek be a település környezetének formálásában is. A fasorok ültetésében az elmúlt évtizedek alatt több generáció is részt vett. A faültetések mellett a zöldterületeken, az erdőben és a vízparton a civilek részvételével rendszeresen kerül megszervezésre szemétgyűjtési akció, amin a gyermekek is szívesen vesznek részt. A Dunakilitiért Egyesület működteti a helyi hagyományokat fenntartó Falumúzeumot, a vízparti területek gondozásába aktívan bekapcsolódnak a horgászok, vadászok, vízi sport képviselői. A lovas klub is minden közösségi rendezvényen részt vesz. A tűzoltó egyesület a tűzoltás mellett karbantartási feladatokat is teljesít az oktatási intézményekben, köztereken, az egyesület tagjai több alkalommal is részt vállaltak újonnan telepített zöldfelületek öntözésében, illetve az erdőszéléi madárodúk kihelyezésében. A sport szerepének erősítéséről a Dunakiliti Sport Egyesület gondoskodik, sportcentrumunk műfüves pályával, új sportöltözővel bővült.
Határon átnyúló gazdasági, kulturális és sportprogramok közül kiemelkedik szeptember első hétvégéjén a kenumaraton.
Európai értékekre való nyitottság jó példája szlovák lakosokkal való együttműködés. Dunakilitin a határközelsége miatt egyre több a szlovák anyanyelvű lakos. Igyekszünk kultúrájuk, nyelvük megismerésével általuk is nyitni Európa felé. A beilleszkedést segítve rendszerint szórólapjainkat, tájékoztatásainkat szlovák nyelven is kiküldjük. Az adventi hétvégék egyikén tavaly próbaképpen nekik is adtunk lehetőséget a bemutatkozásra, mellyel nagy örömmel éltek is.
A Szigetközben ősi szokás volt az úsztatásos pásztorkodás. Az állatokat Szent György-napkor (ápr. 24.) hajtották ki az egyik szigeten lévő legelőre, és ha ott elfogyott a fű átúsztatták az állatokat a következő szigetre. Így ment ez a Szent Mihály-napi (szept. 29.) behajtásig. Az asszonyok jártak ki fejni, ill. élelmet vinni a férfiaknak. Két éve ezt a hagyományt „a fesztivállal” idézik fel Dunaszegen. Élő példa ez előttünk is.