Dunakiliti Római Katolikus Plébánia
9225 Dunakiliti, Kossuth u. 79.
Plébános: Somfai Árpád
Fogadóóra: péntek: 9.00-11.00
Tel: 06 96/ 246- 216
Mobil: 06 20/345 6530
Szentmise Dunakilitin:
szerda 8.00
csütörtök 18.00
vasárnap: 9.30
Egyházi épületek
A) Szent Kereszt Felmagasztalása templom
Dunakiliti első kis kápolnája 1562-ben épült. Egy ideig ez a reformátusoké is volt, de 1657-ben Ferenczy János plébános Illésházy József gróf segítségével ismét visszaszerezte a katolikusok kezébe. 1735-ben templomot építettek a kis kápolna helyébe és lakosok köréje temetkeztek. 1878-ban kitört tűzvész a fél falut megsemmisítette. A templom fából készült tartószerkezete porig égett. Elődeink a helyére közös erővel egy szebbet, modernebbet emeltek. A folyószabályozás előtt az Öreg-Duna folyhatott itt, ugyanis a kutakból halászeszközök kerültek elő, az erdő mélyén pedig egy hajóroncs maradványaira bukkantak. A jelenlegi római katolikus templom a régi kiliti templom tornyával egybeépítve 1910-ben Bányász Endre plébános közreműködésével, Hőnel Béla építész tervei alapján nyerte el mai formáját. Méretei: 26 m hosszú, 15,5 m széles, tornya 36 m magas, a hajó alapterülete 305 m2. Építése egy helyi népdalt is megihletett. („Bádogozzák a kiliti templomot…”) A neogótikus épület belsejét gyönyörű szekkók, csúcsíves boltozatok, rózsa- ill. színes üvegablakok díszítik. A templom falfestését körülbelül derék magasságig lemosta az 1954-es ár – szomorú mementót hagyva maga után, hogy meddig ért az épület belsejében az víz. Cséfalvay Pál „100 éves a dunakiliti templom” c. könyvében (ISBN: 978-963-06-9879-5) így írt templomunkról 2010-ben: „A kiliti templom annyira egyedi a környéken, hogy közvetlen példára nem tudunk rámutatni ebből a korból.”
A templom titulusa: Szent Kereszt Felmagasztalása Templom. Ehhez kötődik a búcsúnk, melyet a szeptember 14-ét követő vasárnapon ünneplünk. Az ünnepnapot hagyományőrző programokkal nyitjuk meg: a szentmise után a falu fiatalsága engedélyt kér a plébános úrtól a búcsúi mulatság megkezdéséhez.
A templom címe: 9225 Dunakiliti, Kossuth u. 79.
Az előtér nyitvatartási ideje: minden nap 8-20 óra között. A templom nyitása kapcsán kérjük, keresse Horváth Gézánét a +36 30 997 9846-os telefonszámon.
B) Batthyány-kápolna
Az iskolával szemben egy kis kápolna áll, melyet gróf Batthyány Józsefné (szül. Batthyány Ludovika) építtetett 1875-ben.
1873-ban súlyos
kolerajárvány tört ki a faluban. Dr. Batthyány–Strattmann László édesanyja
megfogadta, ha megmenekülnek a halálos kórtól, a Szűzanya tiszteletére kápolnát
emeltet. Így is történt. A kápolnában lévő Szűz Mária-szobor talpazatának
felirata:
„Mária, segíts!”. „Hála, emlék. A betegek gyógyítója Szűz Mária tiszteletére állíttatott. 1873. évi cholerajárvány szerencsés megszűnéséért a boldog édesanya nemes példájára gróf Batthyány Józsefné született Batthyány Ludovika állíttatta.”
2012-ben a hívek összefogása által az önkormányzat támogatásával a kápolna kívül-belül megújult.
C) Szent-Mihály-kápolna Tejfaluszigeten
Bozi Mihály 1935-ben családi kápolna építésébe fogott Tejfaluszigeten. Ő volt akkor a falu kocsmárosa. Az építkezés megkezdésekor az egész falu bekapcsolódott a munkálatokba, mesterek és segédek egyaránt. A kőművesek felhúzták a falakat, a tetőt Makky István ácsmester készítette. Mesterként itt dolgozott egy Salamon és egy Snóbli nevű ember is. A mennyezeten látható festményt Ballassa Mihály festette. Ő Rajkán lakott, onnét járt át minden nap. Munka közben gyönyörűen énekelt. A mennyezeti kép 4 angyalkát ábrázolt felhők között.
Kilitiről járt át a pap misézni. Jó időben lovas kocsival, télen szánnal mentek érte a falubeliek. Az sem volt ritka, hogy gyalog jött át. Lakott a faluban egy Pintér nevű kanonok, ő segítette ki a misézésben, ha nem tudott jönni Mészáros József plébános. Tejfaluszigeten a Duna-ágon átvezető pici gyaloghidat róla nevezték el Pintér hídnak.
A tejfaluszigeti kápolna építésének 80. évfordulójára a hívek adományaiból és az Önkormányzat támogatásából kívül belül megújult. A belső festéskor csak két angyal került a falra, de a helyiek ennek is nagyon örülnek. Az oltárkép Szent Mihályt ábrázolja. A kiskápolna búcsúnapja szept. 29., Szent Mihály-napja.
A kápolnában havonta egy alkalommal van istentisztelet, de ha bárki szeretné megnézni, a szemközti lakók szívesen segítenek ebben.