A Duna mederváltozásai és a 19. század végi folyószabályozásig gyakran pusztító árvizek miatt régi épület kevés maradt fenn Dunakilitin.
Az egykoron egy utcából álló települést napjainkban egy több mint 30 kilométeres zegzugos úthálózat szövi át, mely a szomszédos települések felé vezető utakra csatlakozik.
Jellegzetes építési forma volt a településen, akárcsak a Szigetközben, a vesszőből font paticsház. Ilyen házakban laktak régen mindenütt a vizek között. Ezek a sövényfalú házak dacoltak ugyanis a vizekkel, a víz átfolyt rajtuk. A sarat ugyan lemosta róluk, de a sövényfal nem dőlt össze. Azt sárral újra betapasztották, kimeszelték, és vissza lehetett költözni a házba.
Helyi védett érték: a Batthyány-kastély, az egykori Németh-villa, a Batthyány-kápolna 1875-ből, a római katolikus templom 1910-ből, az 1896-ban ültetett millenniumi tölgy és a Batthyány-kastély kertje. A helyi építési szabályzat kimondja, hogy ezen értékek megóvását biztosítani kell. A Dr. Batthyány-Strattmann László Általános Iskolában, mely az 1858-62 között épült neoklasszikus stílusú Batthyány-kastélyban működik, folyamatosak a felújítások. További feladatunk a Batthyány-kastély külső felújítása A településképet befolyásoló lényeges változás, hogy megújult a kerítés az épület első határvonalán. Stílusában a régit követi, de a faleces megoldást kovácsolt vassal helyettesítő elemekkel ékessége lett a Fő utca képének.
2015-ben pedig fennállásának 80 éves évfordulójára a tejfaluszigeti kápolna is felújításra került közadakozásból. 2013-ban a régi iskolaépületből Közösségi Ház lett könyvtárral és falumúzeummal. 2015-ben megszépült a temető is. Megújult a ravatalozó és a térkő, valamint kandeláberek kerültek kihelyezésre.
Méltán híres épületünk a Csebi-Pogány-kastély, melyben korábban ötcsillagos hotel működött, aztán otthont adott a híres ékszerésznek, dr. Csebi-Pogány Alajosnak és családjának. Ma rendezvényszervezők bérlik. A temetőben áll a Csebi-Pogány család kápolnája.
Az útszéli keresztek gondozását a Dunakilitiért Egyesület tagjai és a helyi lakosok vállalták. Mindhárom falubejáratnál található egy-egy, továbbá Dunakiliti és Feketeerdő határán az ún. „Varga-kereszt”, a Pintér hídnál pedig a „Vörös kereszt”. Utalnak ezek is a településen élők mély vallásosságára.
Sok jó példa van arra, hogy az épületek új tulajdonosai milyen alázattal és tisztelettel fognak hozzá a felújítási munkáknak, és egyre több új házépítő is a régi épületek formavilágát veszi alapul.